Visadalių grūdų
Kokie vitaminai ir mineralai yra produktuose iš pilno grūdo?

Produktai iš pilno grūdo – tai geras žmogaus organizmui svarbių ir būtinų mineralinių medžiagų ir vitaminų šaltinis. Šios medžiagos padeda išsaugoti organizmo sveikatą ir daro įtaką teisingam jo funkcionavimui.

Viena iš vertingų produktų iš pilno grūdo medžiagų yra maistinė ląsteliena. Ląsteliena, kuri dar būna vadinama maistine skaidula – tai augalinės kilmės medžiaga, kurios yra augalinių ląstelių sienelėse. Ši medžiaga yra atspari mūsų organizme esantiems virškinimo enzimams. Bet, nežiūrint į tai, kad ji neturi maistinių savybių, ji atlieka organizme daug svarbių funkcijų – pvz. užtikrina teisingą virškinimo sistemos veikimą. Todėl ląsteliena yra būtinas kasdienės dietos komponentas.

Ląstelienos sudėtyje esančios medžiagos turi skirtingą cheminę sandarą ir gali būti tirpios arba netirpios vandenyje, be to, jos turi skirtingą įtaką mūsų organizmo veikimui.

  • Netirpi ląsteliena – tai celiuliozė, hemiceliuliozės ir lignino dalis t. y. žalia skaidula, kuri yra atspari virškinimo enzimų ir mikroorganizmų poveikiui.
  • Tirpi ląsteliena – tai pagrinde pektinai, kai kurios hemiceliuliozės, gumos ir gleivės t. y. iš dalies įsisavinamos medžiagos, kurias plonosiose žarnose esantys mikroorganizmai suskaido iki įsisavinamų ir organizme metabolizuojamų junginių.

Tam, kad virškinimo sistema veiktų teisingai kiekvieną dieną turi būti suvartojama apie 30-40 g ląstelienos. Atitinkama kasdienė ląstelienos dozė gerina žarnyno peristaltiką ir, kas yra su tuo susiję, laisvą suvartoto maisto „judėjimą“ per virškinimo sistemą. Į ląstelienos užtikrinamus privalumus ypač turėtų atkreipti žmonės, sergantys cukriniu diabetu, nes ląsteliena yra rekomenduojama kaip mažai riebalų turinčios dietos elementas.

Produktų iš pilno grūdo sudėtyje taip pat yra vertingų medžiagų – folio rūgšties, niacino, fosforo, geležies, magnio ir cinko.

  • Folio rūgštis užtikrina teisingą vaiko vystymąsi motinos įsčiose. Jai atitenka labai svarbus vaidmuo ląstelių dauginimosi bei kraujo gamybos procesuose.
  • Niacinas skatina teisingą nervų sistemos veikimą bei padeda išsaugoti odos ir gleivinių sveikatą.
  • Fosforas reikalingas, norint turėti sveikus kaulus ir dantis bei naudojamas ląstelių plėvelių gamybos procesuose, be to, jis yra būtinas norint, kad energijos metabolizmas organizme vyktų teisingai.
  • Geležis užtikrina teisingą smegenų funkcijų vystymąsi, imuninės sistemos veikimą, yra būtina hemoglobino ir raudonųjų kraujo kūnų gamybos procese bei transportuojant organizme deguonį.
  • Magnis dalyvauja kaulų ir dantų stiprinimo procesuose, užtikrina teisingą raumenų ir nervų sistemos funkcionavimą bei daro didelę įtaką tam, kaip mūsų organizmas išnaudoja energiją.
  • Cinkas yra naudojamas imuninės sistemos ląstelių dalijimosi metu bei padeda turėti stiprus kaulus. Ši mineralinė medžiaga taip pat skatina žaizdų gijimo procesus ir yra reikalinga, norint turėti sveiką odą.